Dyrektywa Omnibus została stworzona, aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom związanym z publikacją cen produktów na stronach internetowych. Została ona zaproponowana przez Unię Europejską już 27 listopada 2019 roku. Natomiast w Polsce obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku. Od tego momentu sklepy zobowiązane są do podania najniższej ceny produktu, która obowiązywała przez poprzednie 30 dni. Bez tej regulacji sklepy internetowe mogły sztucznie zaważyć cenę początkową produktu tak, aby konsumentom wydawało się, że kupują oni tańszy produkt. Szczególnie zauważalne takie praktyki miały miejsce podczas black friday i cybermonday, gdzie większość firm oferowało niekorzystne pseudopromocje dla swoich produktów.
Bądź Omnibusem nie daj się oszukać!
Możemy o sobie pomyśleć jak o łowcach okazji, a w rzeczywistości to nieuczciwy sklep może na nas zyskiwać. Zapewne zdarzyło Ci się przepłacić, mimo że sugerowałeś się najniższą proponowaną ceną. Czasem jednak faktyczna promocja nie miała nic wspólnego z rzeczywistością. Dyrektywa Omnibus ma za zadanie przede wszystkim informować klienta, jaka najniższa cena obowiązywała w przeciągu ostatnich 30 dni. Informacja ta musi być jak najbardziej czytelna i zrozumiała dla klientów. Taki obowiązek informowania został nałożony, poprzez rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które wdraża obowiązującą na terenie całej Unii Europejskiej dyrektywę Omnibus. Bierze ona pod uwagę wszystkie sklepy gdzie możemy zauważyć promocję bez względu na to, czy są one stacjonarne, czy internetowe. Stosuję się ją także do każdej innej formy sprzedaży. Media społecznościowe zdążyła już obiec informacja o nieuczciwych praktykach sprzedawców, gdzie proponowali obniżki od sztucznie zawyżonych cen.
Dyrektywa Omnibus spotkała się to nie tylko z pozytywnym odbiorem przez konsumentów, ale również z obawami przedsiębiorców. Część z nich uważa, że wprowadzona dyrektywa stworzy tylko niepotrzebne komplikacje. Przede wszystkim duża ilość wskazuje na wysokie tempo, w jakim wdrożona miałaby zostać ta dyrektywa, a przez to mało czasu na dokładne zapoznanie się wszystkimi jej aspektami. Dzieje się to dlatego, że zmiany zostały ogłoszone 12 grudnia 2022.
Jak sklepy próbują obejść Omnibusa?
Jako że obowiązujące rozporządzenie zaczęło obowiązywać dopiero od tego roku to nie zostało ono w pełni usystematyzowane. W dyrektywie Omnibus powstało parę luk, w których nieuczciwi sprzedawcy mogą upatrywać swoją szansę na obejście istniejącej dyrektywy. Przede wszystkim nie została sprecyzowana tu czcionka i jej rozmiar, dlatego też informacja o najniższej cenie może być odpowiednio ukryta. Szczególnie można wykorzystać tu promocję łączone lub promocję ze specjalnym kodem, gdzie najniższa cena produktu będzie widoczna w koszyku tuż przed finalizacją zakupów. W przypadku, gdy produkt jest dostępny w okresie mniejszym, niż 30 dni sprzedawca zobowiązany jest do informowania o cenie sprzed pierwszej podwyżki.
Jakie kary za nie dostosowanie się do dyrektywy Omnibus?
Jeżeli sklepy nie zastosują się do obowiązującej dyrektywy Omnibus może zostać nałożona na nich kara, której wysokość ustalona będzie za pomocą postępowań administracyjnych lub sądowych. Może ona wynosić nawet do 4% od rocznego obrotu sprzedawcy na terenie danego kraju.
W branży reklamowej zdarza się, że nieuczciwa konkurencja również sztucznie podwyższa cenę swoich usług, aby klient mógł skorzystać z ich „promocji”.
MinisterstwoReklamy.pl nie obawia się dyrektywy Omnibus, bo nie ma nic do ukrycia! Wszystkie nasze promocje są jak najbardziej czytelne i faktycznie dają klientowi wymierne korzyści. U nas zasady są proste i jasne, od lat trzymamy się jednej zasady- uczciwość zasadą dobrej współpracy.