Innowacje biznesowe, czyli aplikacje internetowe

Rozwój technologiczny miał ogromny wpływ na to, jak wygląda obecnie nasz świat. Wszystkie branże korzystają z szeregu udogodnień, które nie były wcześniej dostępne. Nie inaczej jest w przypadku prowadzenia biznesu. Sprzedaż diametralnie się zmieniła dzięki powstaniu internetu.

Główne zalety technologii w biznesie:

  • Możliwość prowadzenia działalności bez sklepu stacjonarnego.
  • Opcja sprzedaży produktów bez ich fizycznego widzenia (np. dropshipping).
  • Zwiększenie możliwości realizacji zamówień i lepszego dotarcia do klienta przez nowe media.

Posiadanie strony internetowej jest więc warunkiem koniecznym, aby firma w XXI wieku liczyła się na rynku. Odnośnie samych stron internetowych ludzie zaczęli oczekiwać coraz więcej od ich możliwości. Z czasem statyczne strony internetowe wyparte zostały przez aplikacje internetowe, które umożliwiają dużo większą liczbę aktywności. Warto więc się przyjrzeć i odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje pełni i jak wdrożyć aplikację internetową.

Aplikacja internetowa — charakterystyka

Aplikacje możemy głównie kojarzyć z aplikacjami mobilnymi dostępnymi na naszych urządzeniach przenośnych. Nie jest to jednak jedyny rodzaj aplikacji. Należy tu zaznaczyć, że aplikacja internetowa (webowa) to nie jest to samo co strona internetowa. Ludzie jednak często nie mają tej wiedzy i stosują tych dwóch pojęć zamiennie. Główną cechą, która łączyła oba wyżej wymienione terminy, jest zdolność przekazywania informacji.

Strony internetowe nie miały możliwości interakcji z nimi. Projektując pierwsze strony internetowe, ludzie nie wyobrażali sobie, że w przyszłości za ich pośrednictwem będziemy mogli, chociażby dokonać zakupów. Mówiąc więc o samych aplikacjach internetowych, musimy podjąć temat ich użyteczności i funkcjonalności. Aplikacje internetowe przede wszystkim nastawione są na interakcję, które wymagają od użytkownika podjęcia konkretnych działań. Istnieje więc szereg możliwości, które możemy wykonać za ich pośrednictwem, jak chociażby:

  • Umówienie wizyty u lekarza
  • Zabookowanie hotelu
  • Nawiązywanie relacji biznesowych
  • Inwestowanie na giełdzie

Aplikacja internetowa jest obsługiwana przez różne systemy operacyjne oraz różne wyszukiwarki. Do korzystania z nich nie jest wymagane bezpośrednie pobranie danej aplikacji na nasze urządzenie. Jest to możliwe, gdyż zainstalowana jest ona na serwerze zewnętrznym, przez co nie obciąża ona naszego urządzenia dodatkowymi danymi. Zazwyczaj aplikacje internetowe oferują treści darmowe, jednak zdarzają się również takie, które wymagają od nas założenia konta, bądź uiszczenia opłaty w celu odblokowania wszystkich treści i usług.

Możemy rozróżnić aplikacje webowe na SPA i MPA. Są to skróty, określające z ilu stron składa się dana aplikacja. W przypadku SPA (Single-Page Application) wszystkie działania odbywają się w obrębie jednej strony. Wprowadzone informacje wpływają, co ukaże nam się na danej stronie. MPA( Multi-Page Application) to starszy typ aplikacji internetowej. Szczególnie przydatny przy prezentowaniu większej ilości treści bądź asortymentu. Na każdej kolejnej stronie konieczne jest wprowadzenie danych.

Projektowanie i wdrażanie aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe zdobywają na popularności, co prowadzi do wzrostu liczby nie tylko ich użytkowników, ale również osób zainteresowanych ich tworzeniem. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, zwłaszcza w zakresie języków programowania. W odpowiedzi na rosnący trend, wiele firm oferuje usługi związane z programowaniem aplikacji, a także powstają kursy i specjalistyczne kierunki studiów.

Aplikacje te składają się z dwóch głównych komponentów:

  • Backend – niewidoczny dla użytkowników, pełni funkcję „silnika” aplikacji. Kluczowe języki programowania dla backendu to m.in. Java, PHP i Python.
  • Frontend – to, co użytkownik widzi i z czym bezpośrednio się komunikuje. Narzędzia takie jak HTML, CSS i JavaScript są tutaj niezbędne.

Dbałość o przejrzystość i funkcjonalność aplikacji leży w gestii specjalistów, takich jak UX designerzy. Wszystkie elementy muszą współpracować, tworząc spójną i przyjazną aplikację.

Warto również pamiętać, że różne grupy ludzi będą korzystać z aplikacji – nie tylko końcowi użytkownicy, ale także developerzy. Dlatego ważne jest, aby była ona intuicyjna i zrozumiała dla wszystkich.

Zaprojektowanie i wdrożenie aplikacji nie należy do najprostszych kwestii. Zazwyczaj odpowiedzialny jest za nią cały zespół ludzi. W skład, którego wchodzą grupy, które zajmują się daną częścią aplikacji. Samodzielne wykonanie nie jest niemożliwe, ale na pewno czasochłonne i wymaga kompleksowej wiedzy. Na szczęście nie musisz sam tworzyć aplikacji internetowych. Nasz zespół oferuje kompleksową usługę tworzenia stron i sklepów internetowych.

PODZIEL SIĘ WPISEM:
Szukasz sprawdzonej agencji?
Zadzwoń:
Możesz też zostawić numer, oddzwonimy do Ciebie!
Bartosz Madej